Shopping Cart

شماره تماس : 44122195-021

ارسال رایگان به سراسر کشور

کدام یک از زیره‌های کفش دوستدار محیط زیست است؟

کدام زیره بیشترین ضرر را برای طبیعت دارد؟

چه تفاوتی بین TR و EVA وجود دارد؟ آیا پی وی سی چسبناک است؟ زیره کفش‌ها از چه موادی ساخته شده است؟ کدام از این مواد قابلیت بازیافت را دارد و دوستدار محیط زیست است؟ کدام گرانتر و کدام ارزانتر است؟ ”-  بسیاری از خریداران امروزی تمایل دارند همه چیز را درباره محصولی که خرید می‌کنند بدانند. دانستن تمام واقعیت ها درباره محصولات موجود در بازار به شما کمک خواهد کرد با دقت بیشتر و اطلاع از تمام معایب و مزایا، محصول مورد نظر خود را انتخاب کرده و اقدام به خرید آن کنید. برای اینکه همه چیز را درباره زیره کفش ها بدانید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

موادی که برای ساخت زیره کفش استفاده می شود

زیره کفش یکی از مهمترین قسمتهای کفش است که از آن در برابر سایش و دیگر عوامل محیطی محافظت می‌کند و عمر مفید کفش به سلامت زیره آن وابسته است. زیره کفش تنها قسمتی از کفش است که تحت فشار شدید وزن شما، سایش بر روی زمین و تغییر شکل های مکرر قرار می گیرد. بنابراین، مواد اولیه مورد استفاده برای ساخت زیره کفش باید تا حد امکان در برابر تأثیرات محیطی مقاوم باشند. در این مقاله به شما می گویم که زیره کفش از چه موادی ساخته می شود و مزایا و معایب هر یک از آنها چیست.

چسباندان یا تزریق زیره به رویه

روش های نصب زیره

برای اتصال زیره کفش به رویه آن دو روش اصلی وجود دارد: چسب و تزریق. اما برخلاف تصور رایج مردم، فناوری اتصال زیره به رویه کفش در دوام آن تاثیر چندانی ندارد. برای کفش‌های کلاسیک و چرمی از روش چسباندن زیره به رویه استفاده می‌شود. در گروه ریشه به دلیل اینکه گیوه بصورت بافت تولید شده، بوسیله دست زنان هنرمند ایرانی است و امکان تغییرات در سایز رویه وجود دارد به همین دلیل از روش چسباندن رویه به زیره استفاده می‌شود، همچنین گیوه‌های طرح ونس تولید گروه ریشه مانند تمام برند های ونس موجود در بازار دور دوزی نیز می‌گردند که باعث افزایش دوام و اطمینان خاطر مشتریان می‌شود. در ساخت کفش راحتی و پیاده روی مانند بسیاری از مارک‌های مختلف موجود در بازار برای اتصال رویه به زیره از روش تزریق استفاده می‌شود.

زیره‌های ساخته شده از مواد اولیه مختلف با روش های متفاوتی نسبت به هم به رویه کفش متصل می‌شوند. زیره های ساخته شده از پلی اورتان (PU) اغلب با ریخته گری مستقیم یا همان تزریق متصل می شوند، اما در موارد کمی، کف از قبل قالب زده شده به قسمت رویه چسبانده می‌شود.

زیره‌های TPU که با قالب گیری تزریقی در دمای بالا و تحت فشار بدست می‌آیند، فقط با چسباندن رویه به زیره کاربرد دارد. زیره های پی وی سی غالباً با قالب گیری تزریقی در تولید کفش برای فعالیت در فضای باز و پوشیدن روزمره استفاده می‌شوند. زیره های EVA فقط با بصورت تزریق به قسمت بالای کفش متصل می شوند همچنین زیره های تونیت و چرمی فقط چسبانده می‌شوند. برای زیره با جنس TR یا همان ترمو هر دو روش امکان پذیر است ولی برای چسباندن زیره های ترمو باید از پرایمر خاص این نوع زیره استفاده کرد.

انواع مختلف زیره در بازار

مزایا و معایب انواع زیره‌ها

  • زیره های ساخته شده از پلی اورتان (PU)

مزایا: پلی اورتان دارای ویژگی های عملکردی خوبی است: وزن بسیار کمی دارد، زیرا دارای ساختار متخلخل است، در برابر سایش مقاوم نسبی خوبی دارد، انعطاف پذیر است، دارای جذب شوک عالی و عایق حرارتی خوبی است. زیره های ساخته شده از پلی اورتان سبک و انعطاف پذیر هستند، بنابراین از آنها در کفش هایی استفاده می‌شود که این ویژگی ها از اهمیت ویژه ای برای آنها برخوردار هستند. به عنوان مثال بسیار از مارک های کفش ورزشی و پیاده روی از این نوع زیره‌ها برای کفش های خود استفاده می‌کنند.

 معایب: ساختار متخلخل پلی اورتان درحالی که باعث کاهش وزن آن می‌شود ولی آن روی سکه نیز باید در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، به دلیل این ساختار ، کف پلی اورتان چسبندگی کمی به برف و یخ دارد، بنابراین کفش های زمستانی با کف PU  بسیار لغزان و غیرقابل اعتماد است. همچنین در دمای پایین قابلیت ارتجاعی مواد از بین رفته و ساختار شکننده ای ایجاد می‌شود. در نتیجه باعث سکشت شدن زیره کفش در مناطق سردسیر می‌شود. همچنین وجود ساختار متخلخل در مناطق بسیار گرم باعث نرم شدن مواد زیره در نتیجه له شدن زیره به سبب فشار وزن روی آن می‌شود. به غیر از عوامل فیزیکی زیره های پلی‌اورتان از مواد شیمیایی و پلاستیکی غیر قابل بازیافت است و به هیچ عنوان به عنوان زیره های دوستدار طبیعت مطرح نمی‌باشد.

  • زیره‌های ساخته شده از پلی وینیل کلراید (PVC)

مزایا: زیره های PVC در برابر سایش مقاومت بالایی را از خود بروز می‌دهد. در برابر محیط های تهاجمی مقاوم هستند و تولید آنها مخصوصا در ایران به دلیل فراوانی مواد پتروشیمیایی بسیار ارزان قیمت و آسان است. این کفش ها اغلب برای صندل‌های خانگی و کودکان مورد استفاده قرار می گیرند ولی قبلاً به ویژه به طور گسترده ای برای کفش های خاص مورد استفاده قرار می گرفتند، زیرا وقتی با لاستیک مخلوط می‌شود ، PVC خصوصیاتی مانند مقاومت در برابر روغن و گاز پیدا می‌کند.

معایب: از پی وی سی فقط در ساخت کفش های گاه به گاه برای پاییز یا بهار استفاده می‌شود ، زیرا این ماده دارای جرم زیاد و مقاومت در برابر سرما و گرمای کم است و در دمای پایین ترد می‌شود. علاوه بر این، زیره  پی وی سی به خوبی به قسمت بالای چرم کفش متصل نمی‌شود، بنابراین کفش های چرمی با کیفیت و دارای کفی پی وی سی ، نیاز به مهارت خاصی برای پیشکاری کفش دارد. همچنین بهتر است بدانید در تولید زیره پی وی سی از موادی به نام فتالات استفاده شده است که به عنوان تنها ماده پلاستیکی آسیب رسان به طبیعت شناخته می‌شود. برای اطلاعات بیشتر ” همه آن چیزی که شما باید درباره چرم گیاهی بدانید ” را مطالعه فرمایید.

  • زیره‌های اتیلن وینیل استات یا همان  (EVA)

مزایا: EVA ماده ای بسیار بسیار سبک وزن و دارای خاصیت بالشتگی خوبی است. این ماده عمدتا در کفش های کودکانه ، خانگی ، تابستانی و ساحلی و مخصوصا در کفش های ورزشی استفاده می شود ، زیرا قادر به جذب و توزیع بارهای لحظه‌ای و ناگهانی است.

معایب: با گذشت زمان ، زیره‌های EVA خاصیت بالشتی خود را از دست می دهند. به این دلیل است که دیواره های منافذ تخریب می‌شوند ، و کل جرم EVA صاف و کشش کمتری می یابد. همچنین، EVA  به عنوان ماده ای برای کفش های زمستانی مناسب نیست، زیرا این ماده بسیار لغزنده و ناپایدار در برابر سرما است. در ابتدای مقاله نیز گفته شده که زیره‌های EVA باید بصورت تزریقی مورد استفاده قرار بگیرند، همچنین به دلیل روی هم آمدن چند لایه و برش خوردگی اطراف لایه ها معمولا از نظر ظاهری خیلی شکیل و قابل اعتنا نیستند.

 

  • زیره‌های ترمو (TR)

مزایا: زیره های ترمو از PVC سبکتر است. به دلیل مواد اولیه به کار رفته در آن و انعطاف بالای مواد استرس بی مورد روی پا و ستون فقرات را از بین می‌برد. توزیع وزن مناسب به همراه چگالی بالای مواد موجود در آن مانع فشردگی و له شدن آن به مرور زمان می‌شود. مواد اولیه زیره‌های ترمو قابلیت بازیافت و برگشت به طبیعت را دارد. اگر در مشخصات کفش خود با زیره ترمو Thermo روبرو شدید بدانید این زیره در برابر لغزش و سایش بسیار مقاوم است اگر احتیاج به کفشی دارید که در برابر لغزش خوب عمل کند زیره ترمو یکی از بهترین انتخاب هاست. این کفش می‌تواند بر روی سطوح لغزنده به راحتی مانع لیز خوردن شما شود همچنین به دلیل چگالی متوسط وزن نسبتاً سبکی دارد و برای پیاده روی طولانی مدت نیز مناسب است.

معایب: وزن زیره های ترمو از EVA بیشتر است و به دلیل اینکه تمام مواد اولیه وارداتی است هزینه ساخت و تولید آن بسیار بالاتر از بقیه زیره‌های موجود در بازار است. همچنین بدلیل استفاده از مواد برگشت پذیر در تولید این زیره‌ها خردگی آن نسبت به مواد پلاستیکی بیشتر است که البته برای استفاده در کفش مناسب می‌باشد چرا که عمر مفید قابل قبولی را به کفش شما می‌دهد.

انواع زیره های ترمو با بالاترین کیفیت

نتیجه گیری نهایی

با توجه به توضیحات ارائه شده تقریبا مزایا و معایب زیره‌های موجود در بازار بیان شد. برند ریشه یک برند اخلاقی و دوستدار محیط زیست است به همین دلیل مهمترین ویژگی برای انتخاب زیره مناسب برای تولیدات این برند دوستدار محیط زیست بودن است. اگرچه به واسطه اینکه مواد اولیه این زیره ها وارداتی از کشور آلمان است و بزرگترین و بهترین تولید کننده زیره‌های ترمو شرکت زیلان ترکیه محسوب می‌شود در نتیجه‌ی خرید از این شرکت قیمت تمام شده زیره‌های ترمو بسیار بالاتر از بقیه زیره‌های موجود در بازار است. اما همکاران ما در گروه ریشه با اتکا به هدف اصلی خود که دوستدار محیط زیست بودن و ایجاد یک برند سبز است با انتخاب این زیره یک کفش(گیوه‌های طرح ونس) کاملا دوستدار محیط زیست تولید کرده‌اند. تمام اجزای گیوه های تولیدی این برند قابل شست شو و تجزیه پذیر است همچنین زیره های آن قابلیت بازیافت را دارد و برگشت پذیر است. یکی از طرح های تشویقی گروه ریشه پس گرفتن گیوه‌های مستهلک شده شما و ارائه تخفیف برای خرید جدید است. با توافق صورت گرفته بین گروه ریشه و شرکت تولید این زیره‌ها (شرکت زیلان) زیره‌های مستهلک شده برای بازیافت و تولید مجدد همین نوع زیره‌ها به کارگرفته می‌شوند، که امیدواریم این مورد توجه شما مشتریان عزیز واقع گردد.

برند صنایع دستی ریشه