Shopping Cart

شماره تماس : 44122195-021

ارسال رایگان به سراسر کشور

بعد از دور انداختن لباسهای کهنه چقدر زمان لازم است تا آنها تجزیه شوند؟

زباله های صنعت مد

غم انگیز است که بدانیم لگ‌های نایلونی که برای رفتن به باشگاه استفاده می‌کنیم و بعد از مدتی به دلیل از ریخت افتادن و نداشتن کشسان مناسب دور می‌ریزیم چقدر زمان لازم دارد برای تجزیه شدن؟ حدودا ۳۰ تا ۴۰ سال!!!

انتخاب جایی که لباس‌های کهنمون را دور میریزیم به اندازه انتخاب محل خرید لباس مهم است. ما برای خرید یک لباس خوب و با کیفیت زمان زیادی می‌گذاریم و مغازه‌های زیادی را می‌بینیم، برای اینکه از شر لباس‌هامون خلاص بشیم هم باید زمان بگذاریم و آن را در طبیعت به حال خودش رها نکنیم.

در انگلستان حدود ۱۴۰ میلیون پوند (۳۵۰ هزار تن) لباس هر ساله در طبیعت رها می‌شود. همین اتفاق برای آمریکای شمالی چیزی در حدود ۱۰٫۵ میلیون تن هست، یعنی آمریکایی‌ها یه چیزی حدود ۳۰ برابر انگستان لباس وارد طبیعت می‌کنند. لباس های رها شده در طبیعت، توسط طبیعت تجزیه می‌شوند که این عمل باعث انتشار گاز متان که یکی از مضرترین گازهای گلخانه ای است می‌شود. استفاده از الیاف مصنوعی مانند پلی‌استر و نایلون باعث افزایش زمان تجزیه لباس ها شاید بیشتر از صد ها سال می‌شود.

با توجه به همه این موارد عاقلانه است که در دور ریز لباسها کمی تامل کنیم و اگر امکان تعمیر یا بازیافت دارند حتما این کار را انجام دهیم.

با توجه به مطالعات انجام شده روی دیگر مواد نشان می‌دهد که چرم طبیعی حدود ۲۵ تا ۴۰ سال زمان نیاز دارد تا تجزیه شود، در خوشبینانه ترین حالت اگر لباستان نخ طبیعی باشد حدودا ۳ تا ۴ ماه و کتان بین ۱ تا ۵ ماه زمان برای تجزیه لازم دارند. با همه این موارد تجزیه هر کدام از آن ها مقدار بالایی گاز متان منتشر می‌کند.

فقط به این دلیل که یک لباس رو بیشتر از ۵ بار پوشیده شده و یا کیفیت اولیه را ندارد دلیل خوبی برای دور انداختن لباس نیست. با یک لباس کهنه کارهای مختلفی می‌شود کرد تا دوباره به کمد لباس‌هامون برگردد.

مصرف بیش از حد آب برای تولید لباس در صنعت مد

 لباس کمتر بخرید و آب بیشتری ذخیره کنید.

ظاهرا طبق مطالعات انجام شده بیشتر ما هر لباسی رو کمتر از ۵ بار استفاده می کنیم، سرعت مد بسیار بالاست و این یکی از جذابیت های موجود در صنعت مد هست. غولهای دنیای مد هیچ وقت آروم نمی‌گیرند و همیشه در حال تولید هستند و با رنگ و لعاب جدید مصرف کننده ها رو ترغیب به خرید بیشتر و بیشتر می‌کنند ولی ما باید آگاه باشیم که خرید بیش از حد لباس برای اینکه مطابق مد روز باشیم باعث تخریب محیط زیستمون می‌شود.

یکی از موارد قابل تامل این هست که برای تولید هر لباسی چقدر آب مصرف می‌شود. به عنوان مثال آفریقای جنوبی کشوری خشک و کم آب محسوب میشه ولی در همین کشور با توجه به برآوردهای انجام شده برای تولید یک شلوار جین چیزی در حدود ۷۰۰۰ لیتر آب لازم هست. متاسفانه آمار دقیقی در این مورد برای کشورمان وجود ندارد ولی قطعا آمارها دست کمی از بقیه نخواهد داشت.

پس انتشار گاز متان و تولید انبوهی از زباله  تنها ضرر های صنعت مد و فشن نیستند، در نگاه افراد دوستدار محیط زیست یکی از بزرگترین دغدغه‌ها حجم بالای آب مصرفی این صنعت است که آسیب جدی به ما و زمینی که روی آن زندگی می‌کنیم وارد می‌کند.

تعویض لباس با دوستان برای کاهش استفاده از لباس نو

چند راه حل برای کاهش این اثرات زیانبار زباله‌های مد

  • تعویض لباس با دوستان

یک کمد لباس که پر از انواع لباس‌های استفاده نشده است به چه کار می آید. فرهنگ تعویض لباس پیشنهادیست که میتواند گره گشا باشد. چه ایرادی دارد لباسایی که تمیز و قابل استفاده است رو با دوستانمون به اشتراک بزاریم تا تنوع رو بدون هزینه زیاد به کمدهای لباسمان برگردونیم.

  • خرید از تولیدکنندگان محلی

شما با خرید از تولید کنندگان محلی علاوه بر حمایت از طراحان و تولید کنندگان داخلی باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به واسطه حمل و نقل کالا می‌شوید. همچنین تولید کننده داخلی بدلیل آشنایی بیشتر با سلیقه فرهنگی شما می‌توانند مدلهای باب میلتان را تولید کنند فقط کمی اعتماد و حمایت از طرف مصرف کنندگان نیاز هست. اصل حمایت از تولید کننده داخلی یک اصل جهانی و بسیار قابل احترام است.

برند صنایع دستی ریشه